چه چشم اندازی برای آینده‌ی انجمن مستندسازان متصورید ؟

comment 28 دیدگاه تا به حال ثبت شده است

ماجرای چشم انداز جدید انجمن از هیات مدیره قبل روی میز بود و هیات مدیره جدید مسئولیت جمع و جور کردن و به نتیجه رساندن آن را دارد.

قرار هیات مدیره اینست که تا پایان آبان پیش‌نویس چشم‌انداز جدید انجمن را روبروی اعضا قرار دهد تا همه نظر بدهند.

تا آن روز اما مهم است که بتوانیم نظر و تمایل اعضا را بیش از پیش بدانیم و در جریان قرار بگیریم.

سوال پیش رو این است :

تصویرتان از فعالیتهای آینده انجمن مستندسازان چیست؟

چه میدانهایی را برای ورود انجمن مهم می‌دانید؟

آیا اعضای انجمن را در آینده فقط کارگردانان مستند می‌بینید؟

مخاطبان انجمن را چه؟

و هر نکته دیگری که به ذهن می‌رسد…


* نظرات غیرمرتبط به این مبحث حذف خواهند شد .

چه چشم اندازی برای آینده‌ی انجمن مستندسازان متصورید ؟
دیدگاه‌ها

28 thoughts on “چه چشم اندازی برای آینده‌ی انجمن مستندسازان متصورید ؟

 • مهر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۰۰:۰۶
  Permalink

  چه فکر خوبی که بشود در جای متمرکزی مثل اینجا گفتگو کرد.اابته نمیدانم در این صفحه معلوم می شود چه کسی چه می گوید یا نه؟
  اینجا نوشته ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  در هر حال بهتر از صفحه انجمن است.
  سوال دیگرم هم این است ایا در سایت جدید امکان فصایی که بشود در آن گروهی گفتگو کرد و روز و ساعت مشخصی برای این گفتگو تعیین کرد وجود دارد یا خیر؟
  ناهید

  پاسخ
  • مهر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۰۰:۱۹
   Permalink

   بله می شود فضایی تعریف کرد که حتی خصوصی هم باشد
   اگر تمایل دارید که دیدگاهتان بلافاصله منتشر شود و هر بار نیاز به ورود اطلاعات نداشته باشید یا به ایمیل انجمن یا به شماره ی من پیام دهید تا اکانتی برای دسترسی به سایت برایتان ایجاد کنم.
   البته این امکان فقط برای اعضای انجمن میسر است.

   پاسخ
 • مهر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۰۰:۱۰
  Permalink

  بله با اولین پیام متوجه شدم اسم نویسنده مطلب در بالای متن می اید😀

  پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۰۷
  Permalink

  نگاه من به ادامه‌ی فعالیت انجمن مستندسازان.

  در یک جمله، نظرم این است: اگر انجمن صنفی انجمن فیلمسازان عرصه‌ی سینمای مستند ایران است، انجمن مستندسازان انجمن فیلم مستند ایرانی باشد. فیلمسازان آن‌جا، و فیلم این‌جا.
  بی‌توجهی‌ها و کارهای زمین‌مانده و انجام‌نشده‌ی بسیار زیادی در باره‌ی فیلم‌های مستند ایرانی هست که لازم است جایی و فضایی بر آن متمرکز شود و به‌تدریج و یک‌به‌یک، و اندیشیده و پرملاط، آن‌ها را وسط بگذارد و بهشان بپردازد. نشریه‌ و سایت متمرکز بر مستندهای ایرانی نداریم و فیلم‌ها ساخته می‌شوند، بی آن‌که در عرصه‌ی مخاطب عمومی نقد و بررسی شوند (همین چند سال پیش دو سه سایت، کم‌وبیش، فعال بودند در این باب و خوشبختانه سایت انجمن می‌خواهد در این راه قدم بردارد). بانک فیلم مستند نداریم (مرکز گسترش مال خودش را دارد!). فرهنگ فیلم‌های مستند ایران نداریم. در برابر نیازها، سوالات و مراجعات ایرانی و غیر ایرانی، مرجعی پاسخگوی داشته‌های سینما و فیلم مستند ایرانی نیست. تولیدهای سال ارزیابی، و نفس‌ها و زندگی‌های تازه‌ در فیلم‌های مستندمان دیده و دریافت نمی‌شوند و راه برای ادامه‌ی این زندگی در سال آتی و سال‌های آتی گشوده نمی‌شود. مستندهای راهگشا شناخته و برجسته نمی‌شوند. مستندهای ایرانی، برمبنای رویکردها و تاثیرها و مخاطبانش تفکیک و موضوع‌بندی نمی‌شوند و حاصل کار و چهره‌‌های مختلف فیلم مستند ایرانی پیش روی نیازها و طلب‌های جوراجور نهادها و مخاطبان و جامعه‌ی دوستدار و طالب قرار نمی‌گیرند. فضای سینمای مستندمان (جز در دوره‌ی ده روزه‌ی جشنواره سینما حقیقت) با سینمای جهان بیگانه است و درگیر و نگران دریافت نفس‌ها و زندگی‌های تازه در فیلم‌های مستند جهان و درک جای خود و ابراز ذهن و زبان خود در این سینما نیست (حتما موضوع‌ها و کارهای نشده‌ی دیگری هم در باب فیلم مستند ایرانی هست که از چشم و توجه من دور مانده و می‌شود به این‌ها اضافه‌شان کرد).
  خواست‌ام و پیشنهادم این است که انجمن مستندسازان بر این فضای مغفول و حیاتی سینمای مستندمان (فیلم مستند) متمرکز شود و در این راه قدم بردارد. این‌چنین، هم به یک نیاز اصلی سینمای مستندمان جواب می‌دهد و هم تفکیک و تفاوت لازم با حضور و نقش و فعالیت انجمن صنفی تامین می‌شود و دو انجمن، در تکمیل حضور و فعالیت‌های همدیگر، در مسیر رابطه‌ای روشن و هم‌افزا قرار می‌گیرند.
  با این تعریف، روشن است که انجمن مستندسازان جای حضور و فعالیت آنانی می‌شود که دغدغه‌ی حضور در عرصه‌ها و پاسخ به نیازهای فوق را دارند و می‌خواهند ذهن و عین خود را در راه گره‌گشایی و فعالیت در این فضا بگذارند.

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۰۹
   Permalink

   سلام. ممنون از شما که نظرتون رو کامل و جامع گفتید، چند نکته در مورد نظر شما به ذهنم میرسه که جسارتن عرض می کنم، اول اینکه کارکردی که شما برای انجمن در نظر گرفتید انجمن رو در سطح یک سایت یا پلت فرم نگه میداره، یعنی چند کارمند باهوش و زبان بلد و سایت شناس در راس امور و تعدادی کاربر هم اعضای اون سایت، در نهایت دور همی های فرهنگی و شب فیلم و ماه نامه و سال نامه و بولتن هم چاپ میشه، یعنی یک آقای دهباشی‌ه بخارا میتونه کار ها رو پیش ببره و در عمل اعضا نقش خاصی جز دادن اطلاعات فیلم ها و خبر ها و… ندارن، البته راستش رو بخواید همین الان هم همینطوره! مگر در یک شرایط آرمانی تمام اعضا درگیر موضوع (به قول شما) فیلم مستند بشن که تقریبن محاله! طی دو سالی که در خدمت دوستان به عنوان یکی از اعضای ه م بودن با تمام وجود عدم همراهی و مشارکت اعضای عزیز رو تجربه کردم، به جرات عرض میکنم انجمن ما در نهایت بیست الی بیست و پنج عضو فعال در امور صنفی داره و بس!. پس خیلی آرمانی و ایده آلیستی است اگر فکر کنیم انجمنی با همراهی تمام اعضا خواهیم داشت که متمرکز بر امور “فیلم”باشد. انجمن به معنی انجمن عضومحور نه یک سایت پژوهشی فیلم.

   پاسخ
   • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۱
    Permalink

    چرا ذهن و عمل درگیر را لزوما محدود به وضعیت فعلی می‌کنی، رضا جان؟ و چرا فقط دورهمی، و نه فعالیت هدفمند دراز مدت گام به گام و عینی و عملی؟ مگر بگویی در شکل انجنن و انجمن‌های تاکنونی شدنی نیست، که خب، سوال این است که چرا ادامه‌ی کار در شکل انجمن‌های تاکنونی؟ چرا کوچکتر، اما جدی‌تر، نه؟
    به قول خودت با ذهن و انرڗی و کثرت فعلی اصلا عضویت و انجمن عضور محور معنایی ندارد، جز لشگر جلودارهایی شدن.
    مهم‌ترین داشته‌ی امروز ما فیزیک و سابقه‌ی انجمن نیست؛ روابط ما و سابقه‌ی شناخت ما از یکدیگر و زندگی عینی و ڋهنی مشترکی است که با هم طی کرده‌ایم. هر پیشنهادی که برای ادامه‌ی مسیر انجمن در میان بیاید، با این متریال و دادن ایده و برنامه برای راه انداختن انرژی فعال ( و نه بخش غالب منفعل) این متریال روبروست. من می‌گویم انرژی فعال این متریال را برای پاسخ به این نیاز حیاتی و مغفول سینمای مستندمان تحویل بگیریم و جمع بیاوریم. تو بگو برای چه هدف و برنامه‌ای؟

    پاسخ
   • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۳
    Permalink

    و تو که از هم حالا درگیر شکل کاری و چندبار از سایت و پلتفرم و بولتن و دورهمی گفته‌ای، چرا به یک نت ورک فکر نمی‌کنی؟ جایی برای گستراندن یک انرڗی متمرکز و هدفمند اولیه، برای رسیدن به انرژی‌های ذهنی و عملی بسیار در سطح عمومی و ملی؟

    پاسخ
    • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۴
     Permalink

     من آنچه که از پیشنهاد شما برداشت کردم رو گفتم، وگرنه پلتفرم و سایت که بسیار سطح پاینه، پیشنهاد من هم نت و سایت نیست، راستش پیروز عزیز شاید تفاوت من و شما به غیر از تجربه و سن و سال، در واقع بینی_واقع گرایی و ایدآلیستیِ پر از تئوریه، تئوری هایی که هر روز یک سمت و سو داره، حتی مکمل هم نیستن، بیشک روی کاغذ و در کافه و جاهای شیک فرهنگی می شود به نت، خانه مستند و هرچیز زیبا و بزرگی فکرکرد اما در عمل هم من هم شما وهم بیشتر دوستان میدانند که تا درِ مشارکت اعضا بر همین پاشنه ای که هست می چرخد اوضاع هم تغییری نمیکنه… یک تعداد از اعضا فعال هستند و این می شه که یک روز از خواب بیدار میشیم میگیم به به انجمن اینشکلیش خوبه، فرداش میگیم اِ اون شکلیش قشنگه، پس فردا اصلن نظر نداریم، دم انتخابات میگیم اینا چه خوبن… اونا چه بدن… نظرم به نظر اونا نزدیکه پس انجمنو اونشکلیش میکنیم که قشنگه، بعد یکماه میگیم اصلن انجمن نباشه بهتره… و همینطور درگیر تئوری میشیم تا یه بیست سال دیگه هم بگذره، چرا؟! چون انجمن متکی به اعضائش نیست، اصلاح کنم، متکی به همه‌ی اعضائش نیست چون در این سال ها همه چیز همینطور پلتفرمی پیش رفته، چرا؟! چون اعضا انجمن رو انجمنی که دلشون میخواد باشه نمیدونن، حالا مشکل چیه اینجا نمیشه بهش رسید و مشتاقم یه جلسه فقط برای همین موضوع گذاشته بشه و در موردش گپ بزنیم. اما در ادامه بحث، فکر میکنم بهتره در دیدار گروهی و بعد از شنیدن حرف های ه م حرف های جدی تری بزنیم و تا اون روز فرصت بیشتری داریم برای فکر کردن. مخلص

     پاسخ
    • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۶
     Permalink

     به عنوان یکی از اعضایی که اتفاقا پیروز جان پیشنهاد نتورک شدن انجمن را داشتم باید بگم دو تا مساله اساسی دارم با این پیشنهاد و قبلا هم در جلسه ای مطرح کردم. من هم معتقدم جای فضایی که فیلم مستند را در رابطه با جامعه و زندگی خودش ببینه حتما خالیه اما مساله ای که با این پیشنهاد دارم اینه که اساسا راه اندازی چنین نت ورمی کار و حرفه ما فیلمسازا نیست افرادی از طیف های مختلف مثل متخصص ارتباطات ،آی تی، روزنامه نگاری و مطالعات فرهنگی و سینما باید چنین پلافرمی را راه بندازن ما هم به عنوان اهالی سینمای میتند و نه فقط کارگردان عضو میشیم و اون پلتفرم خوراک برای ما جور می کند و ما هم برای اون. پس من مخالف این هستم که انجمن فعلی مستندسازان قابلیت این تغییر را دارد مگر اینکه بگوییم گروهی که علاقه مند به ساز و کار نتورک هستن خودشان چیزی جدا راه اندازی کنند. به نظر من انجمن فعلی برای هر تغییر ساختاری نیاز به تغییر اساسنامه و ماهیتش دارد اینکه رویکرد انجمن نتورکی بشه فقط رویکرد نیست بلکه تغییر یک ماهیته و این یعنی تغییر اساسنامه و ….

     پاسخ
     • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۱۸
      Permalink

      موافقم باهات. اما یک راه مهم ادامه‌ی فعالیت انجمن، و شاید راهی اجتناب‌ناپذیر، شکستن پوسته‌ی تخصصی و یکسو‌محوری حرفه‌ای و مستندسازانه‌اش باشد و گره خوردن به فضاهای بین رشته‌ای و مطالعات فرهنگی و روزنامه‌نگاری و حتی فعالیت‌های فرهنگی در عرصه‌های اجتماعی‌تر، منتها همه‌ی این روابط و گره‌خوردن‌ها و انرژی‌های و داشته‌های جوراجور و مفید را، متکی به دغدغه‌ی اصلی فیلم مستند داشتن و موقعیت حرفه‌ای و داشته‌های مسبوق به زندگی بیست ساله‌اش، سوق بدهد به کار روی فیلم مستند. چون همه‌ی آنهایی که تو به خاطر کار و حرفه‌شان در راه انداختن یک نت‌ورک صالح‌تر می‌بینی، و درست هم می‌گویی، به خاطر مهجوریت اجتماعی فیلم مستند، میل و شور و شناخت لازم برای قدم پیش گذاشتن برای راه انداختن چنین نت‌ورک فیلم مستندی‌ای را ندارند، اما اگر خواست و انرژی اولیه‌ای در میان باورمندان و فعالان انجمن جمع باشد و این فضا خودش را به همه‌ی این اهل حرفه‌ها و ظرفیت‌های اجتماعی فیلم مستند گره بزند، امر راه انداختن یک نت‌ورک فیلم مستندی ممکن‌تر و پردوام‌تر می‌شود.
      لب کلام باید پوست بترکانیم و پوست بیندازیم. من هم به حرکتی جز این و تنها در مسیر وضعیت حاضر و دلخوش به ذهنیت‌ها و انرژی‌های محدود کنونی ناباورم.

 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۰
  Permalink

  مینا جان چشم انداز جدید بی شک نیاز به تغییرات اساسنامه ای داره. سوالم اینه که تو مشکل اجرایی رو فقط در تغییر اساسنامه می بینی یا زیرساختهای دیگه ای رو هم لازم میدونی؟

  پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۱
  Permalink

  نه لزوما واقعیت اینه که من اصلا نمیفهمم چرا ما سعی داریم ماهیت این انجمن را به اون سمت ببریم. اون چیز جدا و مستقلی هست که راه انداختنش ساز و کار خودش را دارد هر چند قطعا ممکنه تعدادی از اعضای همین انجمن بپیوندند به گروه شروع کننده اون فضای شبکه ای

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۳
   Permalink

   مینا جان ممنونم از وقت گذاری و شرکتت در بحث.
   از اونجایی که یک انجمن صنفی مستقر در خانه سینما با اعضای مشابه وجود داره و خداروشکر با تلاشهای انجمن مستندسازان همه اعضا در اون انجمن عضو شدند بسیاری این سوال رو میپرسن که ادامه وجود انجمن مستندسازان به چه درد میخوره و قراره چه باری رو از زمین برداره. آیا تو معتقد به ادامه راه انجمن هستی؟ در چه مسیری و برای برداشتن چه بار زمین مونده ای؟
   این گفتگو کمک میکنه که فضای بحث دقیقتر و روشنتر بشه🙏🏻

   پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۲
  Permalink

  من هم پیشتر همین فکر را می‌کردم و می‌گفتم این مسیر باید از جای دیگر و از میان باورمندان به این مسیر شکل بگیرد، و نه از دل یک انجمن موجود. این باورم با وقتی برمی‌گشت که موضوع دعوای دو انجمن وسط بود و در این انجمن مستندسازان جا برای چنین پروازهایی (و نه بلندپروازی) نبود. حالا اما در میان این هیئت‌مدیره‌ی تازه‌ و در این سایت تازه‌ قدبرافراشته در انجمن، ظرفیت‌های محور و مرکز شدن برای چنین پروازی را می‌بینم.
  مینا جان. این را هم ببین که “اون چیز جدا و مستقل” در احوال کنونی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی اهل مستند، قرار است از میان چه کسان دیگری با چه انرژی‌ها و قدم پیش گذاشتن‌هایی آغاز شود و سر بگیرد و پیش برود؟ اگر واقعا این ظرفیت و کشش و کنش را در جای دیگری می‌بینی، بگو. نمی‌گویم در انجمن قطعا هست، اما این هیئت‌مدیره و این سایت چشمم را گرفته و شاید با جمع‌شدنی و فعالیتی (و البته با دعاگویی قاطبه‌ی اهالی دوستدار فیلم مستند!) راه به جایی ببرد.

  پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۵
  Permalink

  تا اینجای مباحثه این موارد به ذهن من میرسد
  ۱. از آنجا که ما دارای یک انجمن صنفی هستیم که دقیقاً کارکرد قبلی انجمن مستندسازان را در ارتباط با اعضا ادامه میدهد لازم است که برای انجمن کنونی مان ماهیت بسیار متفاوتی ایجاد کنیم که به هیچوجه نزدیک و شبیه به کارکرد انجمن صنفی مان نباشد چراکه هم از موازی کاری و هم از تقابل و هم از رقابت با انجمن صنفی مان دوری بجوییم
  ۲. پیشنهاد و نقطه نظرات جناب کلانتری بسیار قابل تأمل، هیجان انگیز و کاربردی هست، چرا که کاملاً موجب آفرینش هویت و کارکردی متفاوت برای انجمن مان میشود و مسلما با تشریک مساعی و همفکری میتوان بسیار دقیقتر راجع به ابعاد و زوایای مختلفش برنامه ریزی و ساختار سازی کرد
  ۳. در مورد ایرادات رضا جان عاطفی ضمن احترام و درک تجربه های متحمل ایشان اما بسیار باور دارم که کارهای بزرگ و ماندگار، تحولات، پیشرفتها همه و همه با رویاهای بزرگ آدمیان شکل گرفته، رویایی بودن یک ایده نه تنها نقصان نیست بلکه از نظر من نقطه قوت ایده است.

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۶
   Permalink

   آرش جان قضیه اصلن برای من اصلن شخصی نیست، نکته اصلی من پایین آوردن سطح انجمن در حد یک سایت، پلتفرم یا گروه تحقیقاتیه، این سطح میتونه یک زیر مجموعه کوچک از یک انجمن باشه. رویا و آرزوداشتن زمانی شروع اتفاق مهمیه که ایراد بیست ساله انجمن در ابتدا پیدا و بعد حل بشه، ایراد هم به اعتقاد من عدم مشارکت واقعی اعضا هست. حالا ما هر چه رویا های موسمی داشته باشیم که فقط مزین به تئوری های هر از گاهی است، نمیشه به جایی رسید. باز هم تکرار میکنم که بی صبرانه منتظر یک دیدار فقط با این موضوع هستم آرش جان، اونجا کمی بیشتر در مورد رویا های واقعیمون حرف بزنیم…

   پاسخ
   • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۶
    Permalink

    رضا جان.
    مسئله‌ی الان ما نگه داشتن ظرف است یا روشن کردن محتوا و مظروفی که ظرفمان را مطابق با آن، نگه داریم یا تغییر شکلش بدهیم؟
    اگر شکل انجمن برات مهم است که این انجمن فعلا و تا رسیدن به راه و روال تازه، شکل و تعریف حقیقی و حقوقی روشنی ندارد که نگران به هم ریختنش باشی.

    پاسخ
    • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۸
     Permalink

     پیروز جان قطعن نه من نه شما و نه هیچ کدام از اعضای محترم، در همین لحظه و همین چند خط نمیتونن در مورد آینده انجمن (چه شکل و چه محتوی) نظر جامعی بدن، من حرف به دو بخش بر میگرده، اول اینکه باید در چشم انداز، به دنبال کشف علت عدم مشارکت حقیقی تمام اعضا بود، تا راه حلی برایش پیدا شود و دوم اینکه آینده انجمن با هر شکلی استوار بر اعضا باشد حالا با ده عضو یا ده ها عضو، اما چه بهتر که در ذهنمان سطح انجمن را پایین نیاوریم.

     پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۲۸
  Permalink

  دوستان سلام
  من خیلی موافق این بحث در این صفحات نیستم حتی برای طرح موضوع می شود به فضایی واقعی تر و والبته با حوصله تر از یک دیدار گروهی فکر کرد.یک نشست چند روزه شاید.
  اما خیلی مختصر بگویم که برای من هم انجمن کارکردی بیشتر از پلات فرم مورد نظر پیروز را دارد.با نقطه نظر پیروز به خوبی آشنا هستم و بارها و بارها این پیشنهاد را در شکل های مختلف از او شنیده ام و به گمانم می تواند بخش جذابی از یک گوشه از فعالیت های انجمن باشد.
  نکته مهم برای من این است که انجمن را از ماهیت اصلی خودش جدا نکنیم چرا که در ظاهر انجمن مشابهی در جایگاه قبلی انجمن شروع به فعالیت کرده است.
  تاسیس یک انجمن جدید دیگر هیچ اشکالی ندارد و چه بهتر که پیرامون ایده های جدید انجمن ها یا پلات فرم هایی بر اساس نیاز روز شکل بگیرد.
  همه حرفم در تمامی این سال ها این بوده که این را که هست با همه کاستی هایش حفط کنیم .
  انجمن تعریف دوباره نمی خواهد.همه این ها که می گوییم در دل همین اساسنامه گنجیده است و مانعی بر اجرایی شدن ان ها نیست.اصلاح نواقص حرف دیگری است.
  علاقمندی و مشارکت از دل نیازی بر می آید که نمی توان به دیگران تزریق کرد و از عدم وجودش در اعضا دلسرد شد.
  مشارکت عشق می خواهد و دل دادن به کار گروهی و با هم بودن هایی که گویا الان زمانه اش نیست.
  باید شرایط روزگار را درک کرد و نا امید نشد.
  اشکالی ندارد می توان بستر را حفظ کرد و منتطر ماند و با همین تعداد اعضای علاقمند که دغدغه ای برای حضور دارندکارهای جالبی را در آرامش و اطمینان پیش برد.
  اتفاقا انجمن صنفی با به عهده گرفتن مسئولیت هایی که همه اش وظیفه اش نیست در این برهه ارامش خاطری ایجاد می کند که باید قدر دانست.
  انجمن مستند سازان ایران می تواند بنا بر امکان و توانایی هر روزه اش بستر پیشنهادهای گوناگونی باشد.
  جایی که کمک کند ایده ها و برنامه های پیشنهادی اعضایش یا حتی علاقمندان سینمای مستند امکان بروز پیدا کند.
  در حد توان را تشدید می گذارم و بلد می کنم.
  حد توان یعنی میزان واقعی نه ایده ال مشارکت اعضا، یعنی توان پنج یا هفت نفره هیئت مدیره، یعنی امکانات مالی و حقوقی موجود و ….
  این ها نه اینکه انجمن را کوچک بشماریم بیشتر آنکه قدر هر حرکت کوچک را بدانیم و آهسته و پیوسته در مسیر آرزوها و آرمان هایمان پیش برویم.
  با تعریف جدید نیست که انجمن جان تازه می گیرد .خودمان را گیج تعریف های جدید نکنیم.
  کاری را که دوست داریم پا پیش بگذاریم و انجام دهیم.نسخه برای دیگران را بگذاریم از دلِ درد خودشان بیرون بیاید.

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۳۲
   Permalink

   ناهید جان.
   لطف می‌کنی نظرت و پیشنهادات‌ات در باره‌ی رویکرد و فعالیت‌های آتی انجمن را، که نظر و پیشنهادات من یکی از گوشه‌های آن می‌تواند باشد، برایمان بگویی.

   پاسخ
   • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۳۶
    Permalink

    پیروز جان
    من هم فقط پیشنهاد تو را یک پلات فرم ندیدم. همانطور که خودت هم تصریح کردی فیلم محور شدن پیشنهاد اصلی تو بود در حالی که به نظرم آمد شکل و ساختار انجمن مد نظرت است.
    همین الان هم در بین نظرات دوستان همین خلط مبحث وجود دارد.
    ما با دو موضوع سر و کار داریم
    یک : شکل و ساختار انجمن
    دو: پیشنهادهای ادامه فعالیت.
    حرف من هم در یک کلمه این است
    با شکل و ساختار به جز آنکه راههای قانونی ثبت را پیدا کند مشکلی ندارم
    ودر حوزه پیشنهادها ، با نظرات تو بسیار موافقم و همینطور هر پیشنهاد دیگری که محملی برای اجرا داشته باشد.

    پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۳۰
  Permalink

  در ادامه مباحثه درباره ی کارکرد انجمن مطالب زیر را با دوستان عزیز درمیان می‌گذارم
  ۱. من برین باورم که انجمن را در حالتی منفعل و محفل چند تن از اعضاء نگاه داشتن، تبدیل کردن آن به خانه ای متروکه است که بتدریج خراب و خرابتر و دست آخر تبدیل به خانه ای کلنگی خواهد شد که همه ساکنانش آنرا ترک کرده اند
  ۲. باز برین باورم که شش مستندساز با صدها مشغله و دغدغه شخصی را به عنوان هیئت مدیره و بازرس انتخاب نکرده ایم که از کار وزندگی خود بزنند و وقت گرانمایه شان را صرف کنند که بلانسبتشان سرایدار این خانه متروکه باشند تا شاید روزی در افقی نامعلوم ازین خانه بهره ای برده شود.
  ۳. در پیشنهادات جناب کلانتری مطالب متنوع و چندگانه ای وجود دارد که فقط جنبه ی به اصطلاح دوستان، پلت‌فرم آن بزرگ نمایی شده است. در حالیکه مهمترین و جذاب ترین مطلب در پیشنهاد ایشان فیلم محور شدن انجمن است. و حتی تمرکز بر سایت فوق‌العاده ی راه اندازی شده انجمن، شروع و پایگاه بسیار خوبیست برای هویت دادن به انجمن مان.
  ۴. چه خوشمان بیاید و چه نیاید با تأسیس انجمن صنفی، تمام فعالیت‌ها و مسئولیت های مستندساز محوری به آنجا منتقل شده است و نگه داشتن یک وضعیت مشابه معلق در انجمن مستندسازان ادامه ی شکاف افکنی و رقابت جویی و موازی کاری با دیگر دوستانمان است.
  ۵. انجمن مستندسازان کنونی در حال حاضر هیچ جایگاه حقوقی که ندارد، اگر کارکرد قابل قبولی هم نداشته باشد هیچ دلیلی برای حضور اعضا وجود نخواهد داشت و هیچ هویتی نخواهد یافت.
  ۶. اگر هویت آن بین خود اعضا مشخص شود و کارکرد پیدا کند جایگاه حقوقی مناسبی هم برایش خواهیم ساخت.

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۴۰
   Permalink

   بله، اصل و اساس پیشنهاد من فیلم‌محور شدن انجمن است و نه پیش رو گذاشتن شکل و ساختار انجمن آتی، که به‌تبع روشن شدن محتوا و مضمون اصلی رویکرد و فعالیتش، این یکی هم روشن می‌شود.

   پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۳۰
  Permalink

  متاسفانه کانون های مستقل بدوراز نگاه و سایه دولتی ودر اصطلاح خصوصی را باید پاس داشت .نه انکه ان را تخریب کرد .انجمن مستند سازان همیشه پیشرو بوده واین ساز خصوصی سازی را باید به فال نیک گرفت .انجمن صنفی یک نیاز است که میتواند شرایط یک سندیکای کارگری هنری درشاخه های مختلف ایجاد کند.ودرخیلی از معیارها دولت و نگاه حقوقی دولت بران است.درصورتی که انجمن مستقل عاری ازاین تفکراست .بنظر من بودن هردو انجمن خوب است .به دوستان امیدواری بدهیم انجمن درشکل بی مرز ومستقل انجمن مستند سازان است .وحفظ هردو خانواده که اعضا مشترکی دارند این درخت نوپا را استحکام بیشتری خواهد داد .

  پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۳۳
  Permalink

  سلام دوستان عزیز
  نمیخوام راجع به مسائلى که پیش پا افتاده ست حرفى بزنم. اما براى اینکه تشکلى مانند قبل اما پویا تر داشته باشیم حتما نیازمند اساسنامه اى جدیدخواهیم بود.
  نمیتونیم تصمیماتى براى آینده و شکل عملکرد متفاوت داشته باشیم اما مبناى فکرى و راهبردیمون اساسنامه پیشین باشه.
  میتونیم صرفا بر اساس اراده و خواست تک تک اعضاء، براى زنده نگه داشتن حرکت فرهنگى، به ساختارى نوین و پویا تر از پیش فکر کنیم.
  با توجه به عملکرد و اراده و پشتکار هیئت مدیره تازه نفس و خوش انگیزه، گمان میکنم پکیجى از بهترین پیشنهادات بزودى آماده میشه که خیلى از نیاز ها و باید هاى مورد نظر اعضاء رو تامین میکنه.
  البته پیشنهاد بنده کمترین به همه عزیزان اینه که مطالبات یا افق هاى مورد نظرتون رو بصورت مکتوب در اختیار هیئت مدیره قرار بدین.

  پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۳۴
  Permalink

  سلام به همگی
  نظر من از جهاتی به ناهید و از جهاتی به پیروز و آرش نزدیکه.
  من فکر می کنم شاید لازم نباشه ابتدا به ساکن سراغ اساسنامه بریم یا به تغییر ماهیت انجمن فکر کنیم. بنظرم الان انجمن برای این کار آمادگی نداره و هر تغییر و تعریفی، شتابزده، اختلاف برانگیز و احتمالا پراشکال خواهد بود.
  ولی می شه بدون صرف کردن وقت و انرژی برای تغیر اساسنامه، عملا تمرکز انجمن رو روی “فیلم مستند” گذاشت. مهمترین ابزار انجمن هم در این مسیر می تونه سایت باشه که پتانسیل های بسیار زیادی داره و خیلی کارهای مفیدی می شه باهاش کرد.
  مسیری که پیروز پیشنهاد می ده مسیر جذابیه که انجمن صنفی بخاطر ماهیتش نمی تونه واردش بشه و انجمن مستندسازان می تونه با به فال نیک گرفتن تغیر و تحولات پیش اومده، این بار زمین مونده ی سینمای مستند رو بلند کنه.
  ضمن اینکه با رضا هم موافقم که باید در مورد مسائل واقع بین بود. از جمله ی مهمترین این مسائل عدم مشارکت بخش قابل توجهی از اعضا هستش. باید دید این عدم مشارکتش معنیش بی تفاوتی هستش یا بیشتر اعضا دز پیشقدم شدن مشکل دارند و اگر مشخصا ازشون کاری خواسته بشه مشارکت می کنند و یا ….

  پاسخ
 • آبان ۱, ۱۳۹۸ at ۱۵:۴۲
  Permalink

  نظرم در ادامه این بحث : من مشخصا منظورم این نیست که الان باید اساسنامه را تغییر بدیم بلکه از نظر من فیلم محور شدن بک انجمن و نه موسسه نمیتونه تمام ماهیت اون انجمن بشه ، چون این میتونه بخشی از فعالیت انجمن باشه کنار فعالیت های غیر صنفی دیگه ای که بسیار هست و احتمالا گروه های مختلفی از اعضا شاید علاقه داشته باشند که فضای داخواهشون را پیش ببرن . حرف من اینه که به کل فیلم را مساله کردن در انجمن کوچک کردن انجمن به یک موسسه هست که اوکی عیبی نداره ولی این چیز دیگه ای هست و تمام حرفم اینه که این فیلم محور بودن بخشی از فعالیت های دیگه میتونه باشه ، من فکر می کنم حالا که با وجود یه انجمن صنفی دغدغه های صنفی در جای دیگه ای تامین میشه چرا از ظرفیت این انجمن و اعضا استفاده نکنیم برای اینکه گروه های مختلفی یا افرادی بیان و رویکردها و فعالیت های مستندی خودشون را پیگیری کنند مثلا پیروز علاقه داره فیلم مستند و زندگی اش را دنبال کنه در حالیکه ممکنه این موضوع برای من به عنوان عضو جالب نباشه و مثلا علاقه ام دنبال کردن فضای خاصی در سینمای مستند باشه مثل اخلاق یا مسئولیت اجتماعی

  پاسخ
 • آبان ۱۲, ۱۳۹۸ at ۱۷:۳۸
  Permalink

  من اونقدر درگیر بودم و نرسیدم به این فضا سری بزنم و الان اومدم دیدم از وقتی بحث به اینجا منتقل شده انگار بی سرانجام مونده و ادامه پیدا نکرده. شاید اینجا فضای سخت تری هست برای تبادل نظر نمیدونم؟ کجا و به چه شکل متمرکزی میشه این کار را کرد در حالیکه اینجا به نظرم فضای خوبیه…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *