گزارش جلسه نمایش هفتگی فیلم مستند ” آنسور “

دوشنبه ۱۲ خرداد, ۱۳۹۳

 

گزارش جلسه نمایش هفتگی فیلم مستند ” آنسور “

عصر روز دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ با وجود وزش طوفان شدید و تاخیر یک ساعته در شروع سانس به دلیل قطع برق ، نمایش مستند ” آنسور” اثر بکتاش آبتین برگزار شد و با استقبال فراوان تماشاگران رو به رو شد.

تعداد زیادِ تماشاگران به اندازه ای بود که پس از تکمیل شدن ظرفیت سالن سیف الله داد ، تعداد زیادی از علاقمندان ایستاده و در بالکن به تماشای فیلم و جلسه گفت و گو نشستند.

در ابتدای جلسه ، هادی آفریده ضمن خوش آمد گویی از طرف انجمن مستندسازان سینمای ایران اعلام کرد : دوره جدید نمایش فیلم های مستند انجمن مستندسازان از اردیبهشت ۱۳۹۳ آغاز شده است، فیلم هایی که در این سالن نمایش داده می شود جنبه اکران عمومی ندارد و فقط اکران صنفی ویژه اعضای خانه سینماست. علاقمندان برای پیگیری نمایش فیلمها می توانند به صورت هفتگی به سایت انجمن مستندسازان مراجعه کنند و اطلاعات نمایش های هفتگی را هر هفته در آنجا به دست آورند.

روش اجرائی این نمایشهای هفتگی به شکل گذشته ادامه پیدا خواهد کرد و فعلن تصمیم به دعوت از منتقد مهمان نداریم، بیشتر علاقه داریم گفت وگو کارگردان با تماشاگران پس از نمایش فیلم ها شکل بگیرد و این فرصت مهمی که برای کارگردانان است تا با کمترین واسطه با مخاطبین ارتباط داشته باشند.

آفریده در خاتمه درخواست کرد : مستندسازان علاقمند که آثاری تولید کرده اند و مایل هستند این آثار برای نخستین اکران در خانه سینما توسط انجمن مستندسازان نمایش داده شود می توانند از هر اثرشان سه نسخه DVD به دفتر انجمن مستندسازان سینمای ایران تحویل دهند تا پس از بررسی و در صورت انتخاب توسط شورای کارگروه نمایش به ترتیب اولویت این آثار نمایش داده شود.

بکتاش آبتین کارگردان مستند ” آنسور ” هم درباره اثرش توضیحاتی داد : این فیلم را در سال ۱۳۹۰ با هزینه شخصی خودم تولید کردم و فیلم را اثری مستقل از سینمای مستند مستقل ایران می دانم و تا به حال تمام فیلم های خودم را با این روش و کاملا مستقل تولید کرده ام. زنده یاد علی شاه مولوی که در فیلم حضور داشت تمام کلمات و جملاتی را که در فیلم می گفت به آن اعتقاد داشت و با روش خودش زندگی می کرد و شعر می گفت.

فراموش نکنیم که این فیلم محصول علاقه من است و فیلم من است پس طبیعی می دانم که حتا در بخش های کاراکترها را دقیقا خودم هدایت کنم و اجازه ندهم از مسیر ذهنی من خارج شوند. درباره انتخاب راوی ناشنوا هم باید اضافه کنم که این شخصیت می تواند یک جنبه نمادین هم داشته باشد هر چند شخصیت ناشنوا فیلم نیز فردی بسیار آگاه است.  

باید اضافه کنم که مستندسازان مستقل در همه جای دنیا دچار مشکلات جدی حمایتی هستند، چه در تولید و چه در پخش مستندهایشان و فیلم من هم دقیقا این مشکلات را داشت. تولید این مستند برای من فرصت به یاد ماندنی است و حالا که فیلم را پس از چند سال با شما می بینم لحظاتی که با زنده یاد علی شاه مولوی بودم برای من زنده شد و اگر امروز قرار بود این اثر را باز تولید کنم حتمن با نگاه دیگری به فیلم وارد می شدم.

در خاتمه لازم می دانم از عوامل این فیلم تشکر کنم، خیلی از این دوستان که برای تولید با من همکاری داشتند حتا برای گرفتن دستمزد به من چیزی نگفتند و با کمک و همراهی این افراد بود که این اثر ساخته شد.

گزارش جلسه نمایش هفتگی فیلم مستند ” آنسور “
برچسب ها :     
دیدگاه‌ها