«کودکان، سینما، اچ آی وی، ایدز» سوژه نگاه فیلمسازان

چهارشنبه ۵ اسفند, ۱۳۹۴

همایش «کودکان، سینما، اچ آی وی، ایدز» به دبیری فرزاد توحیدی با هدف آگاهی سینماگران از این مساله سه شنبه ۱۱ اسفندماه در خانه سینما برگزار می شود.
فرزاد توحیدی دبیر و عضو شورای سیاستگذاری با اشاره به اهداف این همایش گفت: دلیل اصلی برگزاری همایش «کودکان، سینما، اچ آی وی و ایدز» از آن رو است که سینماگران، آگاهانه به این مساله و عوارض اجتماعی آن بپردازند.

نمونه‌های مختلفی در سینمای ایران، چه مستند و چه داستانی به این موضوع پرداخته‌اند که کمیابند و متاسفانه بسیاری از آنها با نگاه و برداشت نادرست به اچ آی وی  و ایدز نگاه کرده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین موانع بر سر واکنش منطقه‌ای و جهانی علیه ایدز، انگ و تبعیض نسبت به افرادی است که با اچ آی وی زندگی می‌کنند. انگ نه تنها مانع مهمی در برابر اقدام عمومی است بلکه یکی از دلایل اصلی است که باعث می‌شود بسیاری از افراد اچ آی وی مثبت از حقوق فردی و اجتماعی خود محروم بمانند، آنها مراجعه به پزشک و مراکز درمانی جهت معاینه و درمان را به دلیل ترس از مورد انگ قرار گرفتن پشت گوش می‌اندازند.

انگ، ایدز را تبدیل به قاتل پنهان کرده، از آن‌رو که مردم به دلیل ترس از بی‌آبرویی اجتماعی درباره آن صحبت نمی‌کنند و به آسانی پیشگیری‌های موجود درباره آن را به کار نمی‌گیرند در ایران آمار، خوش‌بینانه، حکایت از این دارد که هنوز ۷۰ درصد افراد اچ آی وی مثبت، شناسایی نشده‌اند. انگ دلیل عمده‌ای است بر اینکه همه‌گیری ایدز هنوز موجب نابودی جوامع در سراسر جهان می‌شود.
توحیدی تاکید کرد: این همایش توسط انجمن مستندسازان سینمای ایران و با همکاری خانه سینما، انجمن روابط عمومی ایران و انجمن مردم نهاد اهسا، برگزار می شود.

امیدواریم برگزاری این همایش موجب توجه بیشتر فیلمنامه نویسان، کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان به این موضوع به خصوص از زاویه پرداختن به مسائل کودکانی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند شود و فیلم های بیشتری در این بخش ساخته شود.

وی گفت: اولین همایش «کودکان، سینما، اچ آی وی، ایدز» روز سه شنبه ۱۱ اسفندماه ساعت ۱۷ در خانه سینما برگزار می شود.

«کودکان، سینما، اچ آی وی، ایدز» سوژه نگاه فیلمسازان
دیدگاه‌ها