آیین‌نامه عضویت انجمن مستندسازان سینمای ایران

اعضای کمیته‌ی عضویت انجمن مستندسازان متشکل از ۵ فیلم‌ساز برجسته‌ی سینمای مستند ایران هستند که در هر دوره توسط هیات‌مدیره انجمن مستندسازان منصوب می‌شوند.

اعضای کمیته پس از بررسی آثار و کارنامه‌ی هنری مستندسازان بر اساس اکثریت آرایشان، نتیجه را به هیات‌مدیره اعلام می‌کنند تا هیات‌مدیره از فیلمساز برای عضویت در انجمن دعوت کند.

در این آیین‌نامه مقصود از فیلم مستند فیلمی‌ست با زمان حداقل ۱۰ دقیقه که مولفه‌های استاندارد یک فیلم مستند را داشته و ساختار گزارش و برنامه‌ی تلویزیونی نداشته باشند.
هر متقاضی که از مجموع امتیازات زیر ۶۰ امتیاز به دست بیاورد پس از بررسی و کیفیت سنجی کمیته می‌تواند به عضویت انجمن مستندسازان دربیاید.
تبصره : برای عضویت افتخاری داشتن ۴۰ امتیاز کفایت می‌کند.

الف) تهیه و تولید فیلم مستند:

۱- کارگردانی هر فیلم مستند ۱۰ امتیاز حداکثر ۴۰ امتیاز
۲- حضور در شاخه‌های اصلی تولید فیلم مستند شامل تهیه‌کنندگی، پژوهش،نویسندگی، تدوین و تصویربرداری هر فیلم مستند ۵ امتیاز حداکثر ۲۰ امتیاز
۳- حضور در دیگر رسته‌های تولید فیلم مستند شامل صدابرداری، صداگذاری و پخش فیلم مستند ۳ امتیاز حداکثر ۱۲ امتیاز
تبصره ۱: فرد متقاضی ( به جز نامزدهای عضویت افتخاری ) باید از این بخش حداقل ۱۰ امتیاز به دست آورند.
تبصره ۲ : حداکثر امتیازات متقاضی از بخش تولید فیلم مستند ۴۰ امتیاز خواهد بود.

ب) تحصیلات مرتبط در رشته‌‌های سینمایی

۱- دکترا ۸ امتیاز
۲- فوق‌لیسانس ۶ امتیاز
۳- لیسانس ۴ امتیاز
۴- فوق دیپلم و تحصیلات آموزشگاهی ۲ امتیاز

پ) فعالیت موثر سینمایی :

تدریس فیلم در دانشگاه‌ها، نگارش مقالات، پژوهش‌ها، نقد فیلم در مجلات و رسانه‌های معتبر، ترجمه و تالیف کتاب، خبرنگاری و هر گونه فعالیت شاخص دیگر در حوزه‌ی سینمای مستند حداکثر ۱۰ امتیاز

ت) حضور در جشنواره‌ها:

حضور و موفقیت در جشنواره‌های داخلی و خارجی حداکثر ۶ امتیاز

ث ) تحصیلات :

تحصیلات، موفقیت‌ها و هرگونه اثربخشی شاخص در فضاهای بینارشته‌ای و در ارتباط با سینمای مستند مانند سینمای داستانی، جامعه‌شناسی، روانشناسی، محیط‌زیست و …. وابسته به میزان ارتباط و میزان اهمیت اثر حداکثر ۶ امتیاز

ج) اثربخشی متقاضی بر چشم‌انداز و کمک به پویایی و توسعه‌ی فعالیت انجمن مستندسازان بر اساس آرای اعضای کمیته عضوگیری (هر عضو کمیته می‌تواند حداکثر ۱۰ امتیاز بر اساس کیفیت رزومه‌ی متقاضی با کمک جلسه‌ی مصاحبه یا کاورلتر و توصیه‌نامه به متقاضی بدهد. ) حداکثر ۵۰ امتیاز

عضو افتخاری:

۱-انجمن می‌تواند شخصیت‌هایی را که ارتباط متقابل با آن‌ها موجب تسهیل دستیابی به چشم‌انداز، اهداف و وظایف انجمن می‌شود به عضویت افتخاری خود در آورد.
۲- عضویت عضو افتخاری با پیشنهاد کمیته عضوگیری یا هیات‌مدیره بر اساس ضوابط آیین‌نامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
۳- عضو افتخاری با تصویب کمیته‌ی عضوگیری و هیات مدیره به عضویت انجمن درمی‌آید.

به وب سایت انجمن مستند سازان سینمای ایران خوش آمدید

انجمن مستندسازان سینمای ایران بزرگترین و قدیمی ترین انجمن سینمای مستند کشور، متشکل از مستندسازان سینمای ایران است که از سال ۱۳۷۶ تاسیس شده و آغاز به فعالیت نموده است .

شبکه های اجتماعی
نشان ها logo-samandehi